2015 m. sausio 28 d., trečiadienis

Kaip teisingai pasirinkti vestuvių fotografą?

Pabandysiu sudėlioti kelis akcentus, kurie galėtų padėti renkantis ir nesuklysti pasirinkus vestuvių fotografą.

Dažnai galvojama, kad kaina nėra pagrindinis rodiklis, tačiau nuo jos reiktų pradėti. Jei norite kuo pigiau, tuomet neverta skaityti viso teksto, nes lemiamas veiksnys bus kaina, todėl vertinsite tik ją ir nieko daugiau. Atminkite, vestuvės vyksta vienintelį kartą gyvenime, todėl niekas nebus pakartotą antrą kartą ir jei kadras nepavyko, jis jau prarastas. Brangūs ir geri fotografai akimirkų nepraleidžia.

Žinote kiek galite sau leisti, tada orientuojatės į tą kainos ribą ir renkatės fotografą.
Tie fotografai, kurie mano, kad fotografuoja gerai ir dėl to už savo darbą prašo didelę sumą, atkris, nes jie nesugebės konkuruoti su tais, kurių darbai yra verti kelių tūkstančių, ar dar daugiau.

Taigi, turite tam tikras ribas, nuo žemiausios iki aukščiausios. Gali būti, kad žemiausios dalies bus daugiau, tačiau orientuokitės į vidurį to intervalo, arba aukščiau. Nes, kaip jau sakiau, kuo didesnė suma, tuo mažiau bus tokių, kurie galvoja, kad jie tiek verti, nors darbai atrodo ganėtinai paprastai ir nesukuriantys sumokėtos kainos įvaizdžio.

Kai jau žinote, kiek galite išleisti fotografui, tada žiūrite kas yra jūsų mieste. Geriausia rinktis iš savo miesto, taip išvengiama papildomų išlaidų, fotografas žino tam tikras to miesto vietas, kur galėtų gražiai pafotografuoti. Nebent esate ne iš didžiųjų Lietuvos miestų, tuomet jau reiktų žiūrėti plačiau ir samdyti ne pagal miestą. Mažesniųjų miestų fotografai, ypač vyresnės kartos, daugiau dirba šabloniškai ir kūrybingumo į visą procesą neįdeda tiek daug, kiek jaunesnieji. Šio pasakomi netaikau visiems, bet tokia tendencija tikrai yra.
Dabar tas etapas, kada reikia susirasti tą patį pačiausią ir nuspręsti, kad jis bus fotografas.

Galite pamėginti forumuose susirinkti kelis kontaktus. Efoto, wed.lt, didysisvestuviukatalogas.lt ir t.t. - didelės bendruomenės ir jose labai daug stiprių fotografų.
Dar vienas svarbus kriterijus, kuris priklauso nuo jūsų - žinoti ko norite. Kažkiek esate kalbėję su kitomis poromis, žinote, ką jie gavo iš fotografo, arba skaitant įvairius atsiliepimus pastebėjote, kokie dažniausiai būna fotografų paslaugų komplektai ir ką jie atiduoda užsakovams.

Taigi, jau du dalykus turite žinoti - kainą ir ką norite gauti.
Dabar galime pridėti ir trečiąjį - ko nenorite.

Maždaug įsivaizduojate stilių, kuris jums priimtinas, taigi, peržiūrint kitų darbus, pasižiūrėkite kaip viskas atrodo, palyginkite kelis to paties autorius pateiktus albumus, tada pamatysite, ar stilius panašus, ar yra kažkokių tendencijų, kaip atrodo nuotraukų apdirbimas, kiek yra režisūros, kiek stengiamasi kuo natūraliau pateikti visą vestuvių procesą ir nuotraukas, jų spalvas, akcentus. Žinokite, ar patinka daugiau juodai balta fotografija, nes tikrai yra fotografų, kurių darbuose dominuoja juodai baltos nuotraukos, spalvotų būna mažiau. Pasižiūrėkite į spalvas, kiek jos yra tikroviškos, ar nebūna geltonai žalio dangaus, raudonai violetinės žolės ir panašiai. Atmetu argumentą, kad tai visai gerai, čia nieko blogo. Aš gamtoje tokių spalvų dar nesu sutikęs.
Būtinai pasižiūrėkite, ar nėra taip, kad visuose albumuose viskas tas pats, tik veidai keičiasi. Tas labai gali būti būdinga mažesnių miestų fotografams, kurie atkalę kelias pozas ir visus 15 metų dirba ant to.
Pasidarykite sąrašą, į kurį kelsite peržiūrėtus pasirinkimus: Tinkamas, netinka, galbūt.

Kuo daugiau peržiūrėsite, tuo lengviau taps atsirinkti ir vis siaurinti tą sąrašą iki vos kelių, jums labiausiai tinkančių variantų.
Jau: žinote kiek sumokate, žinote ką norite gauti, žinote ko nenorite, turite kelis realiausius pasirinkimus.

Dabar apžiūrėjote tik darbus, todėl grįžtate prie labiausiai patikusių ir pasižiūrite ką gausite už suplanuotą sumą. Kadangi tai turėtų būti fotografas ne už 150 eurų, tai spėju, kad akcentuoti nuotraukų skaičiaus nereikia, nes jie jau turėtų dirbti į kokybę, ne į kiekybę. Manau, kad bus pridėtas albumas, ne tik diskas su nuotraukomis. Eidami susitikti su fotografu, pasižiūrėkite į albumų variantus, kokia jų kokybė, kaip sudėliotos nuotraukos, kiek jų ten yra (albumo kaina turėtų priklausyti ne nuo nuotraukų skaičiaus jame, o nuo puslapių skaičiaus), ką prideda papildomai prie to. Jei vestuvės, kurių pavyzdžius rodo, vyko senokai, paprašykite naujausių darbų. Jei turi fotofilmų, tegul duoda nuorodas į jas, arba pasižiūrėkite kelis pas fotografą studijoje/namuose/kavinėje su kompu. Netikėkite argumentu, kad geriausių darbų negali rodyti, nes neleido užsakovai, arba net ne geriausių, o, tarkim, fotofilmo. Yra tokių užsakovų, kurie nenori, kad jų darbai būtų rodomi kitiems, bet jei tai profesionalus fotografas, iš keliasdešimties vestuvių per metus, tikrai bus tokių, kurie leis parodyti (čia, jei būtų toks atvejis).

Pokalbio metu, susirašinėjant, paklauskite, o gal ir sutartyje apibrėžta, kas būtų, jei fotografui liga, kitas atvejis ir jis negalėtų dalyvauti, kas tada fotografuotų. Jei nurodytų į kitą fotografą, pasižiūrėkite jo darbus.

Paskaitykite komentarus internete apie pretendentus. Tikėkite tik argumentuotais komentarais. Tokie "buvo viskas faina, labai patiko" yra nieko verti, nes nieko jais nepasakoma. Jei surasite neigiamą nuomonę, pasiimkite ją, jei susitiksite su fotografu, paklauskite, ar būna kažkokių keblių situacijų, kokie sprendimai.

Būtinai pasirašykite sutartį. Ir jame turi būti grafos apie atsakomybę, jei bus vėluojama atiduoti darbus. Vėluojančių būna ir tai dažna praktika. Todėl apibrėžkite konkrečiai, kiek kainuos kiekviena vėlavimo diena. Būtinai. Tai įpareigos fotografą darbą atiduoti laiku.
Jei fotografas sako, kad turi geresnių nuotraukų, bet jų rodyti negali, tai yra sapalionės. Koks verslininkas reklamuotų savo paslaugas rodydamas prastos kokybės produktą? Jei kažko nepasako, jaučiate, kad slepia, vadinasi tokį verta nurašyti.
Jei pastebite, kad primygtinai siūlo savo paslaugas, nuleidžia kainą, vadinasi vėl kažkas už to slypi. Jei fotografas yra geras, jam nereikia versti žmones jį rinktis.


Fotografo pasirinkimui neskirkite vienos valandos. Tam tikrų visas savaitgalis, ar keli vakarai. Kiekvienam etapui: nuo susidėjimo į sąrašą, po to atmetimo iki bendravimo su fotografu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą